Profesjonalne szkolenie psów.
Terapie zaburzeń zachowań psów i kotów.

Metody pracy

Zoopsychologia

Każde zwierzę jest aktywnym elementem systemu rodzinnego, który wpływa na jego równowagę. Zaburzenia zachowania zwierzęcia to odpowiedź na zmiany w tym systemie, który aby być stabilnym, musi wypracować nową równowagę (homeostazę). Moja praca polega więc na rozpoznaniu relacji ludzi i ich zwierząt oraz modyfikowaniu ich w taki sposób, by system uzyskał równowagę akceptowalną dla ludzi. W tym celu konieczne jest spotkanie w domu klienta (najlepiej w obecności wszystkich domowników). Taka pierwsza wizyta trwa do 2 godzin (rozmowa z ludźmi, obserwacja zachowań zwierzaka, postawienie diagnozy zoopsychologicznej, ustawienie priorytetów w rozwiązywaniu problemów zachowaniowych, zaprojektowanie terapii, ułożenie planu kolejnych spotkań). Następne wizyty są krótsze, mogą się odbywać w dowolnych miejscach i polegają na kontroli postępów właściciela i zwierzęcia oraz wypracowaniu kolejnych kroków terapeutycznych. W miarę możliwości używam najpierw metod behawioralnych (kształtowanie nowych zachowań poprzez warunkowanie klasyczne i instrumentalne) i medycyny naturalnej (akupresura, masaż, fitoterapia, techniki dotykowe - Ttouch oraz akupunktura we współpracy z lekarzami weterynarii). Środki psychotropowe zalecam tylko w przypadkach drastycznych, gdyż mają one wiele skutków ubocznych (mogę tylko zasugerować ich wykupienie u lekarza weterynarii, sam nie mam uprawnień do wystawiania na nie recept).

Ważnym elementem mojej pracy są testy temperamentu i predyspozycji zwierzęcia oraz praca nad poprawą komunikacji na linii człowiek-zwierzę mu towarzyszące. Współpracuję więc z hodowcami oraz potencjalnymi właścicielami psów, którym pomagam w wyborze rasy i osobnika, który będzie najlepiej spełniał oczekiwania rodziny. Pomagam również w wyborze psa ze schroniska (testy behawioralne). 

 

Tresura

Od dawna wiadomo, że przemoc fizyczna lub psychiczna w wychowaniu zwierząt i ludzi przynosi tylko negatywne skutki. Można pracować ze strachu przed karą, ale też z powodu szansy na uzyskanie nagrody. Jeśli pracujesz ze strachu, to jesteś kiepsko motywowany, a praca kojarzy Ci się źle, jeśli motywacja jest pozytywna, to praca przestaje być pracą, tylko staje się wyzwaniem i zabawą, której skutki są trwałe. W Metodzie Naturalnej pracy ze zwierzętami (nie lubię słowa "tresura") wykorzystuje się po pierwsze wzmocnienia pozytywne ("marchewka zamiast kija") a po drugie komunikaty zrozumiałe dla przedstawicieli innych gatunków (tu potrzebna jest wiedza biologiczna i etologiczna, a ja ją posiadam). Gdy chodzi o psy, to Metoda została opracowana na podstawie badań i obserwacji zachowań wilków przeprowadzonych przez pana Joseph'a Ortegę z Francji, którego jestem uczniem. Polega ona na komunikowaniu się z psem na wilczy, a nie ludzki sposób. Ludzie mogą się bowiem nauczyć języka psów, ale psy nie potrafią się nauczyć języka ludzi. Jeśli więc nauczysz się psiego języka komunikacji, zdobędziesz nie tylko zaufanie swojego psa, ale też wypracujesz tę unikatową więź, która spowoduje że staniecie się przyjaciółmi.

 
Metoda działa, jest naukowo potwierdzona, naprawdę warto ją wypróbować!

 

Polecam
PSY 24 ZOO Psychologia Polskie Stowarzyszenie Zoopsychologw Wesola Lapka Centrum Zdrowia Malych Zwierzat ENTE - Przedszkole jezykowe